LIAA tūrisma departamenta, Latvijas Dabas tūrisma asociācijas un Ogres pašvaldības kopīgi rīkotajā Latvijas Dabas tūrisma konferencē, kas Ogres Centrālajā bibliotēkā norisinājās 2022. gada 14. septembrī, pulcējās teju simts dažādu iestāžu un organizāciju speciālisti, lai diskutētu par dabas tūrisma problemātiku un ilgtspējas izaicinājumiem. Konferences lekcijās un darba grupās dažādas dabas tūrisma tēmas tika aplūkotas starpdisciplināri, un tika secināts, ka risinājumi dabas tūrisma izaicinājumiem ir meklējami starpnozaru sadarbībā.
Lektoru vidū bija pasaulē pazīstamais vides antropologs Roberts Flečers, kurš ieskicēja robežu starp dabas tūrismu un ekotūrismu. Viņaprāt, svarīgākais izaicinājums ir – vai, īstenojot dabas tūrisma stratēģijas, norisinās kopienu un uzņēmējdarbības attīstība, vai dabas tūrisms veicina vides ilgtspēju un vides izglītību? Pētnieks Kārlis Lakševics savā lekcijā atklāja vai un kā dabas tūrisms var būt ilgtspējīgs. Latvijas Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis un RTU doktorants Matijs Babris sniedza iedvesmojošu ieskatu par dabas pieredzes tūrismu, norādot, ka dabas tūrisms var norisināties arī pilsētvidē ar nosacījumu, ka tiek veiktas investīcijas zaļās infrastruktūras izveidē. Konferences dalībnieki guva ieskatu Ogres zilo kalnu kā veiksmīgas dabas tūrisma teritorijas attīstībā. Latvijas Universitātes mācībspēku pārstāvis un viens no ekotūrisma kustības Latvijā aizsācējiem Ēriks Leitis savā prezentācijā runāja par ekotūrisma interpretāciju Latvijā un to, kā kultūras vērtības integrējamas ekotūrisma produktos.
Konferences otrajā daļā dalībniekiem bija iespēja piedalīties četrās darba grupās.
Dabas tūrisma produktu monetizācijas darba grupa aplūkoja paņēmienus un metodes, kā monetizēt esošos un radīt jaunus dabas tūrisma, pieredžu un aktivitāšu gala mērķus Latvijā. Darba grupu vadīja Latvijas Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis Matijs Babris.
Darba grupā “Dabas tūrisma likumdošana, sadarbība ar valsts institūcijām”, kuru vadīja Latvijas Dabas tūrisma asociācijas priekšsēdētājs Kristaps Kiziks, piedalījās DAP, VARAM, TIC, uzņēmumu un NVO pārstāvji, kas apkopoja šobrīd aktuālākās problēmas un iespējamos risinājumus Dabas tūrisma kontekstā.
Darba grupas “Rekreācijas teritoriju ilgtspējīga apsaimniekošana” diskusijā piedalījās rekreācijas telpu apsaimniekošanas speciālisti, pašvaldību, NVO un uzņēmumu pārstāvji. Diskusiju vadīja plānošanas uzņēmuma “Grupa93” vadītājs Neils Balgalis. Galvenais diskusijas mērķis bija noskaidrot, kuras problēmas teritoriju apsaimniekošanā ir prioritāras.
Viskuplāk apmeklētā darba grupa bija veltīta tūrisma uzņēmējdarbības vides attīstībai un topošajai tūrisma klastera programmai ar mērķis noskaidrot vai nozares pārstāvji redz nepieciešamību dabas tūrisma klastera izveidei. Tikšanās laikā ar savu pieredzi dalījās viena no veiksmīgākajiem Latvijas tūrisma klasteriem “Enter Gauja” pārstāvji. Lielākā daļa darba grupā klātesošo norādīja, ka ir gatavi iesaistīties dabas tūrisma klastera izveidē.
Organizatori izsaka pateicību dalībniekiem par dalību un aktīvu iesaistīšanos diskusijās, bet lektoriem – par vērtīgajām lekcijām.
Lekciju materiāli
- “The Promise and Pitfalls of Ecotourism for Conservation and Sustainable Development” Dr.hum. Roberts Flečers (vides antropologs, Vāgeningas Universitātes (Nīderlande) pētnieks)
- “Klimatneitralitāte dabas tūrismā: no infrastruktūras līdz praksēm” Mg.hum. Kārlis Lakševics (sociālantropologs, Latvijas Universitātes pētnieks)
- “Dabas pieredžu tūrisma arhitektūra – kā radīt jaunus un apmeklētus galamērķus” Mg. arch. Matijs Babris (Rīgas tehniskās universitātes doktorants)
- “Ekotūrisma perspektīva un interpretācija Latvijā” Dr. geogr. Ēriks Leitis (vides zinātnieks, Latvijas Universitātes pētnieks)
- “Ilgtspējīga dabas teritoriju apsaimniekošana”, Aivars Tauriņš (Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūras direktors)