NAT-TOUR-EXPO prezentācija Londonā, Apvienotajā Karalistē 18.04.2024.

18. aprīlī Londonā – Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē, sadarbībā ar LIAA Tūrisma departaments, organizējām semināru- prezentāciju, lai iepazīstinātu ar mūsu dabas tūrisma piedāvājumu / Baltic Nature Tourism. Semināru apmeklēja vairāk kā 40 tūroperatoru un mediju pārstāvji, kas specializējušies dabas tūrismā, ar īpašu interesi par Baltijas valstīm. Šajā reizē spilgtākās interešu tēmas ir Latvijas dabas ainava, dabas aizsniedzamība un iespējas nokļūt no pilsētas laukos, dabas tūrisma aktivitāšu daudzveidība, īpaši – dabas takas un pārgājieni purva kurpēs, putnu vērošana, ūdens aktivitātes, velobraucieni, savvaļas daba, un “coolcations” – brīvdienu ceļojums kā glābiņš no vasaras karstuma.

Ar mums seminārā piedalījās arī dabas tūrisma uzņēmēji, lai sniegtu jau konkrētus piedāvājumus un veidotu jaunas sadarbības ar Apvienotās Karalistes tūrisma profesionāļiem. Paldies par sadarbību Baltic Travel GroupBaltic Nature TravelRiga Kayaking, Spalva un Movement Spontaneous.

Kā īpaša pasākuma “odziņa” bija Gatavo dabā pavāra Renāra Purmaļa gatavotie Latvijai raksturīgie ēdieni un, protams, dzirkstošie, no mūsu pašu Latvijas āboliem darītie sidri.

Sirsnīgs paldies par viesmīlību Latvijas vēstniecībai Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē par uzņemšanu savās telpās Londonā un sadarbību pasākuma organizēšanā. Pasākuma dalībniekus uzrunāja Latvijas vēstniece Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Ivita Burmistre. Semināru organizēt palīdz sadarbības partneri Nordic Tourism Collective – organizācija sadarbībai tūrisma nozarē Apvienotajā karalistē.

Pasākums ir daļa no kampaņas “Baltijas dabas tūrisma popularizēšana projektā “Baltijas dabas tūrisms – Apvienotās Karalistes mērķa tirgus apgūšana (CB0100030)”, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Central Baltic Programme atbalstu. #balticnaturetourism

NAT-TOUR-EXPO projekta partneru sapulce Tallinā un Soomā, Igaunijā 11.-12.03.2024.

11.-12. martā norisinājās ceturtā projekta partneru tikšanās, lai dalītos progresā, saistībā ar kopīgo Latvijas un Igaunijas dabas tūrisma produktu – https://balticnaturetourism.com/en .

Pirmajā dienā tika pārrunātas projekta aktualitātes, kur projekta dalībnieki un iesaistītie partneri iepazinās viens ar otru un atskatījās uz tūrisma aktualitātēm 2023. gadā. Sapulcei pievienojās 4 SME no Latvijas: Lūzumpunkts, Ozolaivas, Daba Laba un Power Journey, kā arī attālināti pievienojās vairāki aktīvi projekta dalībnieki, kurus visus vieno kopīgs mērķis: veicināt attīstību un tūristu pieeaugumu sniegtajos piedāvājumos.

Andy Fairburn and Paul Wagner, pārstāvji no Nordic Tourism Collective, prezentēja statistikas datus par UK tūristiem 2023. gadā, atklājājot nozīmīgas tendences un veicinot diskusijas par nākamājā gadā sagaidāmo. Kā viena no būtiskajām atziņām ir tūristu vēlme pēc autentiskām pieredzēm un kvalitatīviem produktiem par saprātīgām cenām.


Vakara noslēgumā pēc diskusijām devāmies uz aizraujošu “vilku tūri”, zem zvaigžņotām debesīm, klausoties stāstus par meža dzīvniekiem un pavadot nakti Jäägri Villa.


Otrā dienā bija iespēja apskatīt unikālo Sooma Nacionālo parku un seminārā uzzināt vairāk par teritorijas vēsturi, dabu un sniegtajiem pakalpojumiem. 

Soomaa Holiday Village pārstāve Mari-Liis Pruul stāstīja par dabas tūrisma piedāvājumiem reģionā un saviem pakalpojumiem. Kā arī par Pirts seansu projektu novadā, gada Pirts 2023 ietvaros.

Gids Mati Kose stāstīja par saviem inovatīvajiem risinājumiem dabas novērošanas vietnē.

Algis Martsoo pavadībā pastāstīja par Soomas piekto sezonu un tūrisma pieprasījumu Soomā un norādīja, ko tas varētu nozīmēt un ko reģions un uzņēmēji sagaida.

Semināru papildināja arī izkustēšanās pie dabas ar somu ragavām jeb kicksledge gida pavadībā. Lai arī oriģināli plānā bija laivošana pa palieni, sasalušais ledus āra aktivitāti padarīja pavisam aizraujošu. Lielākā daļa dalībnieku šo aktivitāti izmēģināja pirmo reizi un atsauksmes bija pozitīvas un gūtās emocijas pārspēja gaidīto.

Dienas noslēgumā patīkama vizīte Põnka viesu namā ar iespēju atsvaidzināties āliņģī un nobaudīt gardas igauņu pusdienas.

Īpašs paldies Igaunijas partneriem, Igaunijas Lauku tūrisma biedrība – Estonian Rural Tourism, Igaunijas dabas tūrisma asociācija – Estonian Nature Tourism Association, par noorganizētajām aktivitātēm un iespēju iepazīt SME un to piedāvājumus dzīvē.

Visi apkopotie SME piedāvājumi ir apskatāmi web portālā – https://balticnaturetourism.com/en . Sekojiet mums Facebook un Instagram, lai uzzinātu jaunumus un gūtu ieskatu Baltijas dabas tūrismā.

Šī aktivitāte ir daļa no projekta “Baltijas dabas tūrisms – Apvienotās Karalistes mērķa tirgus apgūšana (CB0100030)” , kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Central Baltic Programme atbalstu, 2021.-2027. Ietvaros.

Jēkabpils novada tūrisma produktu attīstības darbnīca 16.02.2024.

Prieks jau otro reizi ciemoties pie Jēkabpils novada uzņēmējiem kopā attīstot tūrisma produktus. Izpētījām radošuma nozīmi tūrismā, kā veidot sadarbības tīklus “koprades virtuvē” un veicām digitālo talku, kurā katrs dalībnieks varēja veikt savas darbības digitālās klātbūtnes novērtēšanu un uzlabošanu.

Pateicamies LDTA goda biedram Edgars Ražinskis un LDTA valdes priekšsēdētājam Matijs Babris par darbnīcas vadīšanu!

Foto: Jānis Lācis

LDTA biedru kopā sanākšana Zentenes Pilī

Ir gada beigas un laiks atskatītes uz paveikto. Lai apvienotu patīkamo ar lietderīgo Latvijas dabas tūrisma asociācija rīkoja Ziemas tūrisma semināru pavisam neparastā vietā. Šoreiz Zentenes pilī, jo šai vietai nākotnes vīzija vēl tikai top un semināra ietvaros tika ģenerētas radošas idejas ar pievienoto vērtību, kas iekļautos arī dabas tūrismā. Kā arī prieks, ka LDTA saimei pievienojās 5 jauni biedri – BeTriton, Sky Amazons, Kurzemes putni, Aktīvā tūrisma centrs “Eži” un Zentenes Pils.

Seminārā pārrunājām aktualitātes dabas tūrisma nozarē, asociācijā un mārketinga aktivitātes, tai skaitā NAT-TOUR-EXPO projektā. Semināra otrā daļa bija vairāk praktiska ar fokusu uz jaunu tūrisma produktu izstrādi un sadarbības iespējām. Valdes priekšēdētāja Matija Babra vadībā pāris minūšu laikā tapa oriģinālas idejas, tai skaitā pasākums uz ūdens klausoties dabas skaņas, kubls uz plosta, kas pārvietojas pa Vecrīgas kanālu un aplikācija, ar kuras palīdzību var noīrēt Teslu ar dabas tūrisma inventāru pie pašas lidostas. Seminārs turpinājās ar ieskatu Zentenes pils stāstā un atjaunošanas projektā ar arhitekti Lieni Griezīti un ekskursiju pa teritoriju ar saimnieku Jāni Dubinski.

Par gardumiem un pozitīvo gaisotni rūpējās LDTA valdes loceklis Vents Strautmanis, Boards You. Un vakars noslēdzās ar picu meistarklasi pils kamīna ielokā, un nesteidzīgu relaksēšanos pirtī ar kublu.

Priecīgus Ziemassvētkus un uz tikšanos jaunajā 2024. gadā!

Semināra materiāli:

Prezentācija par asociācijas aktualitātēm, Matijs Babris

Prezentācija par aktualitātēm NAT-TOUR-EXPO mārketinga projektā, Andra Marta babre

Šī aktivitāte ir daļa no projekta “Baltijas dabas tūrisms – Apvienotās Karalistes mērķa tirgus apgūšana (CB0100030)” , kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Central Baltic Programme atbalstu, 2021.-2027. ietvaros.

LDTA ziemas tūrisma seminārs 21.12.2023.

Šī gada ziemas saulgriežos sagaidīsim Zentenes muižas pilī, Tukuma novadā ar Latvijas Dabas tūrisma asociācijas biedriem un draugiem, lai pārrunātu aktualitātes tūrisma sektorā. LDTA biedriem un aicinātajiem visiem dalība ir bezmaksas. Pārējiem dalībniekiem pasākuma maksa 20 EUR.

Reģistrējies semināram šeit – https://airtable.com/app9ocLivq8WWGnu5/shr1CYe4yJmwF8S2i

Pasākuma programma (var tikt precizēta):
12:00-12:30 Reģistrēšanās un kafija
12:30-14:00 Semināra pirmā daļa – Aktualitātes dabas tūrisma nozarē, asociācijā un mārketinga aktivitātes
14:00-15:00 Pusdienas
15:00-17:00 Semināra otrā daļa – Baltijas dabas tūrisma eksports un sadarbības iespējas, diskusija
17:00-18:00 Ieskats Zentenes pils stāstā un atjaunošanas projektā ar arhitekti Lieni Griezīti un ekskursija pa teritoriju ar saimnieku Jāni Dubinski.

Jautājumu gadījumā sazinieties: andra.babre@gmail.com vai pa tālr. 26368790

Aktivitāte tiek īstenota projekta “Baltijas dabas tūrisms – Apvienotās Karalistes mērķa tirgus apgūšana (CB0100030)”, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Central Baltic Programme atbalstu, 2021.-2027. ietvaros.

Dabas tūrisma tīkla priekšlikums

2.novembrī Latvijas Dabas tūrsima asociācijas biedriem bija liels prieks apmeklēt LIAA Tūrisma departamenta rīkoto informācijas dienu, satikt citus kolēģus un prezentēt dabas tūrisma tīkla priekšlikumu!

Latvijas Dabas tūrisma asociācija aicina dabas tūrisma produktu un pakalpojumu sniedzējus aizpildīt “Dabas tūrisma sadarbības tīkla” projekta (2023-2029) komersantu anketu līdz š.g. 30. novembrim – https://ej.uz/ldtaklasteris

Sagaidāmais projekta rezultāts ir eksportējami jauni kompleksie dabas tūrisma produkti ar augstu pievienoto vērtību.

EM atbalsta programmas kopējais finansējums ir 6 439 834 eiro. Plānots, ka programmas ietvaros tiks atlasīti un atbalstīti 8 sadarbības tīkli – 4 tematiskie sadarbības tīkli un 4 ģeogrāfiskie sadarbības tīkli, sekmējot 20 jaunu tūrisma produktu izveidi.

Vairāk info – https://www.liaa.gov.lv/lv/jaunums/turisma-nozares-komersantiem-bus-pieejams-atbalsts-jaunu-turisma-produktu-izstradei

Dabas tūrisma vebinārs, 19.10.2023., tiešsaistē

Dabas tūrisma eksperti no Baltijas un Ziemeļvalstu reģioniem tiešsaistes seminārā apsprieda dabā balstītu brīvdienu rašanos un attīstību un to, kā pieredžu tūrisms mūsdienās ir tik svarīga un bieži pieprasīta vēlme mūsu klientiem. Mēs runājām par jaunākajiem produktiem, kas drīzumā parādīsies šajā nozarē, un gaidāmajiem notikumiem nākotnē, kas ir daļa no ceļa uz ilgtspējīgu ceļošanu.

Panelisti:

Asnāte Ziemele, “Lauku Ceļotājs” prezidente, “Baltic Nature Tourism” projekta vadītāja

Matijs Babris, “Latvijas Dabas tūrismsa asociācijas” prezidents

Sylvia Adams, “Amazing Nature Scandinavia” dibinātāja

Åsmund Bakke, “Folgefonni Glacier Team” īpašnieks

Moderatori:

Andrew Fairburn – Nordic Tourism Collective

Paul Wagner – Nordic Tourism Collective

Video ieraksts ri pieejams šeit – – https://youtu.be/bVzdUyxrgpo?si=gkA2_XIlOWsacHeA

Latvijas un Igaunijas dabas tūrisms – no jogas jūras krastā līdz lāču vērošanai slēpnī, Latvijas Radio, 6.10.2023

Nesenā kopdarbā, lai veicinātu Latvijas un Igaunijas dabas tūrisma produktu eksportu uz Lielbritāniju, Latvijas Radio pulcējās mūsu projektu vadītāji un dabas tūrisma sabiedrības pārstāvji. Savu ieskatu šajā iedvesmojošajā projektā sniedza biedrības “Lauku Ceļotājs – Baltic Country Holidays” prezidente Asnāte Ziemele, Latvijas Dabas tūrisma asociācijas pārstāvji Vents Strautmanis, Andra Marta Babre un Zaiga Kaire.

Šīs iniciatīvas pamatā ir bagāto dabas pieredžu iedalīšana septiņās valdzinošās tēmās: savvaļas dzīvnieku vērošana, aktīvais tūrisms, dvēseliski ceļojumi, gastronomiski piedzīvojumi un ogošana/sēņošana, dabas izglītība, dabas fotogrāfija un ekstrēmo sporta veidu aktivitātes. Neatkarīgi no tā, vai meklējat jogas mieru jūras krastā vai aizraujošas emocijas, vērojot lāčus no nomaļas slēptuves, katram dabas entuziastam atradīsies kaut kas saistošs.

Ienirstiet šajās aizraujošajās dabas ekskursijās pieredzējušu gidu un aktīvā tūrisma instruktoru vadībā vai izvēlieties personalizētāku piedzīvojumu, sekojot rūpīgi izplānotiem maršrutiem savā tempā. Turklāt ir iespēja baudīt dabu mierīgā veidā, izmantojot SPA procedūras vai meditāciju dabā.

Īpaši Lielbritānijas tirgum izstrādātais projekts Nat-Tour-Expo nodrošina, ka visa informācija ir ērti pieejama angļu valodā. Patiess prieks, ka pirmā tūroperatoru grupa no Lielbritānijas gatavojas doties Latvijas piedzīvojumā. Paredzot milzīgu interesi no vietējiem ceļotājiem Latvijā un Igaunijā, kā arī dabas entuziastiem visā pasaulē, skatuve ir sagatavota aizraujošam ceļojumam.

Revolucionārs elements šajā darbā ir Baltijas dabas tūrisma tīmekļa platformas izveide — pirmā un vienīgā vietne Baltijā, kas lieliski apvieno Latvijas un Igaunijas dabas tūrisma piedāvājumus. Platformā ir iekļauti vairāk nekā 100 daudzveidīgi un valdzinoši dabas tūrisma pakalpojumi, tāpēc Baltijas reģiona dabas vērību izpēte nekad nav bijusi tik pieejama un vilinoša.

Andra Marta Babre, Vents Strautmanis, Zaiga Kaire, Asnāte Ziemele un Elvis Jansons Latvijas Radio

Projektā aicināts piedalīties ikviens, kura uzņēmums vai statuss atbilst izstrādātajiem kritērijiem (ej.uz/bntcriteria). Projektā var piedalīties arī privātpersonas, piemēram, nodrošinot gida vai nomas punkta pakalpojumus. Šobrīd projektā piedalās 58 mazie un vidējie uzņēmumi, kā arī pašnodarbinātās personas no Latvijas un 28 no Igaunijas.

Projekta laikā dalībniekiem tiks nodrošinātas apmācības, piemēram, par mājas lapas vai sociālo tīklu veidošanu, unikālu produktu radīšanu un pārdošanu mājaslapās, kvalitatīvu fotogrāfiju, video un tekstu sagatavošanu, kā arī citas aktivitātes produktu eksporta veicināšanai. Regulāri tiek organizēti pieredzes apmaiņas braucieni, kā arī uzņēmējiem ir iespēja piedalīties tūroperatoru izstādēs, mārketinga un pārdošanas pasākumos.

NAT-TOUR-EXPO projekta partneru tikšanās Rīgā, Latvijā, 2023. gada 5. oktobrī

5. oktobrī notika 3. projekta partneru tikšanās, lai dalītos progresā saistībā ar kopīgo Latvijas un Igaunijas dabas tūrisma produktu – https://balticnaturetourism.com/en

Paldies visiem partneriem par ieguldīto darbu un pūlēm: Lauku Ceļotājs – Baltic Country Holidays, Igaunijas Lauku tūrisma biedrība – Estonian Rural Tourism, Igaunijas dabas tūrisma asociācija – Estonian Nature Tourism Association, Latvijas Dabas Tūrisma Asociācija – Latvian Nature Tourism Association.

Līdz šim esam apkopojuši gandrīz 100 dabas tūrisma produktus no 27 MVU no Igaunijas un 61 MVU no Latvijas (MVU – mazie un vidējie uzņēmumi).

Sekojiet līdzi turpmākajiem NAT-TOUR-EXPO projekta jaunumiem. Mēs esam apņēmušies dalīties savos sasniegumos, turpinot šo ceļu. Sekojiet mums Facebook, lai iegūtu vairāk jaunumu un ieskatu Baltijas dabas tūrismā.

LDTA dodas BK Kolka ← Dubulti [136km 55h] 2023 pārgājienā

Matijs Babris, LDTA priekšsēdētājs

BK Kolka ← Dubulti [136km 55h] 2023 pārgājiens ir atgriezies jaunā formātā un arī Latvijas Dabas tūrisma asociācijai bija prieks piedalīties tajā šogad. 🚶

Pārgājiens norisinājās 8.-10. septembrī un tajā piedalījās 511 dalībnieki, no kuriem finišu sasniedza rekordaugsts skaits – 364 jeb 71% no startējušajiem. 💪 Netālu no Rojas nometnes mums izdevās satikt slavenu vienriteņa braucēju – Sylvain Oulala, kurš ir devies 3000+km braucienā no Francijas uz Igauniju, daļu ceļa mērojot gan pa Jūrtaku, gan Mežtaku.

Matijs Babris, Sylvain Oulala, Andra Marta Babre

Garā distance no Dubultiem līdz Kolkai bija gana izaicinoša un nogurdinoša, taču jūras un mežu sajaukums to padara neatkārtojami skaistu! Kā saka pārgājiena organizatori “Baltais Kalns” – Ir jāiet!

Mārtiņš Zvīdriņš, Matijs Babris, Andra Marta Babre

Latvijas un Igaunijas dabas tūrisma projekta pirmais periods ir aizvadīts

Latvijas un Igaunijas dabas tūrisma projekts NAT-TOUR-EXPO aizsākās šī gada janvārī ar mērķi izstrādāt kopīgu Latvijas-Igaunijas dabas tūrisma produktu, kas pielāgots Lielbritānijas tirgum. Dabas tūrisma produkta pamatā būs individuāli MVU (mazo un vidējo uzņēmumu) dabas tūrisma produkti, kas tiks profesionāli sagatavoti un būs pieejami specializētā dabas tūrisma tīmekļa platformā, kas savieno pakalpojumu sniedzējus ar mērķa tirgu. Šī platforma ietvers dažādas dabas tūrisma aktivitātes, to skaitā aizraujošus pārgājienus, pastaigas, riteņbraukšanu, laivošanu, brīvdienas ar savvaļas dzīvnieku un putnu vērošanu, dabas fotografēšanu, kā arī ekskursiju programmas, kas iekļauj dabas elementu un vērtību izzināšanu u.c.

Projekts ilgs 36 mēnešus un rezultātā aptuveni 25 MVU Latvijā un 25 MVU Igaunijā tiks atbalstīti ar apmācībām un pārdošanas zināšanām, lai izstrādātu dabas tūrisma produktus un pakalpojumus, kas pielāgoti Lielbritānijas tirgum. Projekts cels dabas tūrisma produktu kvalitāti Latvijā un Igaunijā, lai tie pietuvotos Skandināvijas līmenim un potenciāli veicinātu Centrālbaltijas reģiona attīstību kā kopēju dabas tūrisma galamērķi tālākiem tirgiem.

Projekta partneru tikšanās 10.05.2023., Prangli, Igaunija

Jau aizvadītajā pirmajā periodā norisinājās aktivitātes iesaistot dažādus dabas tūrisma produktu piegādātājus. Latvijas Dabas Tūrisma asociācija 10. un 11. maijā devās uz Prangli salu Igaunijā, lai tiktos ar projekta partneriem, kā arī Latvijas un Igaunijas uzņēmējiem, kas sniedz dabas tūrisma produktus, un Lielbritāniojas dabas tūrisma ekspertiem (Andy Fairburn, Paul Wagner). Projekta partneru tikšanos papildināja velo tūre un gida vadīta ekskursija pa dabas skatiem bagāto Prangli salu, kā arī brauciens ar jūras kajakiem, lai iepazītu 1,03 km² nelielu, bet unikālu Igaunijas salu Rammu.

Brauciens ar jūras kajakiem 11.05.2023. Rammu, Igaunija

Vairāk par projekta aktivitātēm Interreg Centrālā Baltijas jūras reģiona programmu vietnē kā arī projekta Facebook lapā .

Projekta kopējais budžets ir 1 112 592,03 eiro, no kuriem ERAF (Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda) Interreg Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas ieguldījums ir 890 073,62 eiro.

Latvijas Dabas tūrisma asociācijai ievēlēta jauna valde

Šī gada 26. aprīlī Latvijas Dabas tūrisma asociācijas (LDTA) biedru sēdē uz nākamo 4 gadu periodu ievēlēta jauna valde: Vents Strautmanis no Boards You, Zaiga Kaire no Uzzini, iepazīsti un kā valdes priekšsēdētājs Matijs Babris no Movement Spontaneous.

Jaunā valde kā savu mēŗki izvirza kvalitatīva un ilgtspējīga dabas tūrisma attīstību, organizāciju tīklošanos, klastera izveidi un jaunu tūrisma produktu attīstību.

Norisinājusies pirmā Latvijas Dabas tūrisma konference

LIAA tūrisma departamenta, Latvijas Dabas tūrisma asociācijas un Ogres pašvaldības kopīgi rīkotajā Latvijas Dabas tūrisma konferencē, kas Ogres Centrālajā bibliotēkā norisinājās 2022. gada 14. septembrī, pulcējās teju simts dažādu iestāžu un organizāciju speciālisti, lai diskutētu par dabas tūrisma problemātiku un ilgtspējas izaicinājumiem. Konferences lekcijās un darba grupās dažādas dabas tūrisma tēmas tika aplūkotas starpdisciplināri, un tika secināts, ka risinājumi dabas tūrisma izaicinājumiem ir meklējami starpnozaru sadarbībā.


Lektoru vidū bija pasaulē pazīstamais vides antropologs Roberts Flečers, kurš ieskicēja robežu starp dabas tūrismu un ekotūrismu. Viņaprāt, svarīgākais izaicinājums ir – vai, īstenojot dabas tūrisma stratēģijas, norisinās kopienu un uzņēmējdarbības attīstība, vai dabas tūrisms veicina vides ilgtspēju un vides izglītību? Pētnieks Kārlis Lakševics savā lekcijā atklāja vai un kā dabas tūrisms var būt ilgtspējīgs. Latvijas Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis un RTU doktorants Matijs Babris sniedza iedvesmojošu ieskatu par dabas pieredzes tūrismu, norādot, ka dabas tūrisms var norisināties arī pilsētvidē ar nosacījumu, ka tiek veiktas investīcijas zaļās infrastruktūras izveidē. Konferences dalībnieki guva ieskatu Ogres zilo kalnu kā veiksmīgas dabas tūrisma teritorijas attīstībā. Latvijas Universitātes mācībspēku pārstāvis un viens no ekotūrisma kustības Latvijā aizsācējiem Ēriks Leitis savā prezentācijā runāja par ekotūrisma interpretāciju Latvijā un to, kā kultūras vērtības integrējamas ekotūrisma produktos.


Konferences otrajā daļā dalībniekiem bija iespēja piedalīties četrās darba grupās.


Dabas tūrisma produktu monetizācijas darba grupa aplūkoja paņēmienus un metodes, kā monetizēt esošos un radīt jaunus dabas tūrisma, pieredžu un aktivitāšu gala mērķus Latvijā. Darba grupu vadīja Latvijas Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis Matijs Babris.

Darba grupā “Dabas tūrisma likumdošana, sadarbība ar valsts institūcijām”, kuru vadīja Latvijas Dabas tūrisma asociācijas priekšsēdētājs Kristaps Kiziks, piedalījās DAP, VARAM, TIC, uzņēmumu un NVO pārstāvji, kas apkopoja šobrīd aktuālākās problēmas un iespējamos risinājumus Dabas tūrisma kontekstā.


Darba grupas “Rekreācijas teritoriju ilgtspējīga apsaimniekošana” diskusijā piedalījās rekreācijas telpu apsaimniekošanas speciālisti, pašvaldību, NVO un uzņēmumu pārstāvji. Diskusiju vadīja plānošanas uzņēmuma “Grupa93” vadītājs Neils Balgalis. Galvenais diskusijas mērķis bija noskaidrot, kuras problēmas teritoriju apsaimniekošanā ir prioritāras.


Viskuplāk apmeklētā darba grupa bija veltīta tūrisma uzņēmējdarbības vides attīstībai un topošajai tūrisma klastera programmai ar mērķis noskaidrot vai nozares pārstāvji redz nepieciešamību dabas tūrisma klastera izveidei. Tikšanās laikā ar savu pieredzi dalījās viena no veiksmīgākajiem Latvijas tūrisma klasteriem “Enter Gauja” pārstāvji. Lielākā daļa darba grupā klātesošo norādīja, ka ir gatavi iesaistīties dabas tūrisma klastera izveidē.


Organizatori izsaka pateicību dalībniekiem par dalību un aktīvu iesaistīšanos diskusijās, bet lektoriem – par vērtīgajām lekcijām.

Lekciju materiāli

Darba grupu vadītāju sagatavotie kopsavilkumi 

14. septembrī – Latvijas Dabas tūrisma konference

Šī gada konferences uzmanības centrā – dabas tūrisma problemātika kontekstā ar vides aizsardzību un pieejamību. Tikšanās laikā plānots pievērsties dabas tūrisma attīstības šķēršļiem, kā arī noskaidrot kādas ir Latvijas un pasaules dabas tūrisma attīstības tendences un izaicinājumi.

Reģistrējies šeit 👉
https://ieej.lv/dabas_konference_22

Pasākums sastāvēs no divām daļām:

Pirmajā daļā – ārvalstu un vietējo speciālistu prezentācijas par dabas tūrisma problemātiku un ilgtspējīgas attīstības iespējām.

Otrajā daļā – konferences dalībnieki piedalīsies kādā no tematiskajām darba grupām un meklēs dabas tūrisma problēmu izcelsmi, to risinājumus, kā arī sadarbības iespējas.

Pasākumā tiks aplūkotas šādas tēmas:

 • likumdošanas nepilnības, kas kopumā ietekmē dabas tūrisma nozari;
 • globālā un lokālā dabas tūrisma tendences un patēriņa kultūra;
 • zaļais kurss, kas ieviesīs izmaiņas dabas resursu izmantošanā;
 • ģeopolitika un drošība kā faktors, kas ietekmē dabas tūrisma produktu patēriņu;
 • uz klientu orientēta dabas tūrisma eksporta produktu trūkums.

Darba grupu tēmas:

 • Dabas tūrisma monetizācija un starpvalstu sadarbība
 • Dabas tūrisma likumdošana, sadarbība ar valsts institūcijām;
 • Rekreācijas telpu ilgtspējīga apsaimniekošana;
 • Dabas tūrisma uzņēmējdarbības vide un klasteris;

Reģistrējies šeit 👉
https://ieej.lv/dabas-konference-22.

Reģistrēšanās atvērta līdz 7.septembrim.

Pasākuma norises vieta un laiks:

Ogres Centrālā bibliotēka – Brīvības 35 Ogre-5001

Ierašanās no plkst. 9:30

Pasākuma rīkotājs: LIAA Tūrisma departaments

Rudens tikšanās – LDTA biedru sapulce

Regulārā ceturkšņa sapulce notiks klātienē Tūrisma salidojuma ietvaros 19. augustā, Ērgļu stacijā. Mēs zinām, ka daļa biedru tur jau būs, pievienojies arī Tu! Ciemos aicina Inese un Māris Oltes.

Sākums plkst. 19.00. https://goo.gl/maps/2iC9TRzizTdrdAM96

 • Uzņemsim jaunos biedrus;
 • Aprunāsimies par Latvijas dabas tūrisma konferenci, kas plānota septembrī Ogres Centrālajā bibliotēkā (info sekos ASAP).
 • Parunāsim par aktuālajiem projektiem;
 • Tikšanās turpinājumā viss, kas saistīts ar sarunām pie ugunskura un līdzpaņemto groziņu satura grillēšanu.
 • Citas aktualitātes.

Līdzi – > viss outdooram un nakšņošanai, ja paliek uz nākamo dienu. Tiekamies! 

Tūrisma seminārs kopā ar airBaltic

14. jūnijā Latvijas Republikas vēstniecībā Čehijā notika seminārs, kurā tika uzaicināti piedalīties Latvijas un Čehijas tūrisma nozares pārstāvji. Pasākumu organizēja Latvijas vēstniecība sadarbībā ar airBaltic un LIAA Tūrisma departamentu ar mērķi veicināt Čehijas un Latvijas uzņēmumu un organizāciju sadarbību.

Latviju pārstāvēja LIAA Tūrisma departamenta vadošā eksperte Amanda Ertmane, “Enter Gauja” mārketinga un komunikācijas speciāliste Kristīne Luca un uzņēmuma Baltic Travel Group ienākošā tūrisma nodaļas vadītāja Evija Gavrilko. Pasākumā piedalījās arī Latvijas Dabas tūrisma pārstāve Irina Sietiņa, kas prezentēja asociācijas biedru sniegtos pakalpojumus, kā arī Latvijas dabas tūrismu un iespējas Latvijā kopumā.

Satiktajiem ārvalstu tūrisma nozares pārstāvjiem tiks nosūtīta kontaktinformācija un informācija par biedru sniegtajiem dabas tūrisma pakalpojumiem.

Paldies Latvijas Republikas vēstniecei Dr. Sc. Pol. Guntai Pastorei par silto uzņemšanu un partneriem par pasākuma organizēšanu.

Devāmies ciemos uz Zaļo klasi Raiskumā

Latvijas Dabas tūrisma asociācijas pirmsākumi meklējami neformālās domubiedru tikšanās, kuru mērķis bija pārrunāt aktualitātes dabas tūrisma nozarē un  dalīties pieredzē, pārrunāt izaicinājumus. 9. jūnijā turpinājām tradīciju un devāmies ciemos pie dabas gida un vēstures pētnieka Andra Geidāna uz viņa izveidoto zaļo klasi Raiskumā (Vēsturiski aktīvs). Meža vidū Andris ir iekārtojis apmetni, kur aicina ciemos ikvienu, kas vēlas baudīt meža un lauku mieru skaistā Raiskuma ezera tuvumā, veltot vakara sarunas tādiem tematiem kā neuzrakstītā latviešu vēsture, latviešu kultūras un tradīcijas pirmavoti, latviešu ģeometriskā pasaule un “latviešu zīmju” vēstījuma saturs.

 Zaļā klase saplūst ar meža vidi, tajā ir nojume Raiskuma Sveķu silā, kas aprīkota ar visu nepieciešamo, lai informatīvi nepiesārņotā gaisotnē pavadītu laiku izzinot, izmēģinot un izbaudot. Andrim ir lieliska “beduīnu cepeškrāsns” gaļas un zivju pagatavošanai, pavards visam, kas deg, vārās un sutinās, apsildāma gulta atpūtai un virkne aprīkojuma izziņai un vēsturiskām fiziskajām aktivitātēm.

Andris mūs cienāja ar ēdieniem, kas gatavoti turpat Zaļajā klasē – tīrām garšām, karstu no uguns. Svaigi gatavota store kļuva ne vien par gardu maltīti, bet jaunu zināšanu apguvi par šo neparasto zivi, tās uzbūvi. Vakara gaitā kopā ilustrējām stāstus, nonākot līdz senā cilvēka pasaules uztverei, šūpojāmies šūpolēs un izbaudījām dabas mieru. Vairāku stundu garas sarunas un gūtās atziņas par mūsu esību, vēsturi un senču mantojuma nozīmi mūsdienu cilvēka apziņas veidošanās procesos, vienā rakstā nav iespējams izklāstīt. Tas ir jāizbauda ikvienam, jo ikkatrs atradīs tajā visā ko interesantu, izglītojošu un vērtīgu.

Andris bija arī viens no lektoriem dabas tūrisma grupu vadītāju apmācību ciklā un viņa lekciju var skatīt ŠEIT.

Paldies Andrim  par vērtīgo vakaru!

Par nākamo braucienu LDTA biedriem izziņosim tiklīdz būs nākamais uzaicinājums ciemos! Pie kā brauksim nākamreiz? Ja ir idejas, raksti uz apmacibas@dabasturisms.lv.

Noslēdzies meistarklašu cikls

Ir noslēdzies LIAA Tūrisma departamenta organizētais Dabas tūrisma grupu vadītāju apmācību cikls, kas pulcēja ap 500 dabas tūrisma grupu vadītājus, speciālistus un interesentus no visas Latvijas. Astoņu pasākumu kulminācija norisinājās no 12. līdz 13. maijam Braslas upes krastā, kur trīs vērtīgās, starptautisku lektoru vadītās, meistarklasēs dalībnieki iedziļinājās tēmās par dabas tūrisma produktu veidošanu, ilgtspēju un drošību.

Ekoloģe Marika Kose un rekreācijas speciāliste Reeda Tūle-Fjodorova (Reeda Tuule-Fjodorov) no Igaunijas nodarbojas ar rekreācijas un dabas tūrisma aktivitāšu  ekoloģisko seku  iznātnisko izpēti. Speciālistes vadīja meistarklasi “Ilgtspējīgs dabas tūrisms un prakse”. Ar meistarklasē gūtajām atziņām dalās dabas gids Rolands Auziņš: “Katram pasākumam, katrai aktivitātei ir ietekme uz dabu. Bieži mēs to neredzam vai arī nevēlamies redzēt. Mēs gribam justies labi, būt aktīvi un brīvi, tomēr, kas paliek pēc mums? Marika un viņas kolēģe mūs iepazīstināja ar teoriju, kā arī mēs paši praksē testējām un mērījām mūsu ietekmi uz vidi. Tas lika  aizdomāties un ļāva veidot padziļinātu izpratni par mūsu darbību “pēdām”.

Ar vienu no Somijas piemēriem dabas tūrisma produktu veidošanā iepazīstināja Nuksito dabas parka gids Pekka Vannanen. Kristīne Vilcāne no biedrības “Adventure therapy Latvia” augstu novērtēja Pekka plašo, vairāk nekā 25 gadu ilgo pieredzi un dalīšanos tajā: “Pārgājienā un sarunās pie ugunskura Pekka neskopojās ar idejām, ko varam pārņemt no Somijas arī šeit Latvijā. Viņš norādīja uz lietām, ko kuras uztveram kā pašas par sevi saprotamas, bet tūrista acīm tā ir īsta pērle, ko mums noteikti būtu vērts izcelt un iekļaut savā piedāvājumā, piemēram, sēņošanu, ogošanu, dažādu zālīšu lasīšanu. Pekka aicināja mūs vairāk sadarboties savā starpā, apmainīties ar zināšanām, lai celtu kopējo tūrisma piedāvājuma jaudu un kvalitāti.” 

Meistarklasi “Drošība ūdens tūrismā” vadīja Gaspars Goncz no Ungārijas. Gaspars ir instruktors, kas strādā “Rescue 3 Europe” starptautiskajā airēšanas federācijā un viņa ikdienas darbs saistās ar airēšanas drošības apmācību vadīšanu. “Drošība uz ūdens ir dienas kārtībā katru darba stundu, tomēr daudz kas vēl aizvien ir ieceru formā. Apmācības deva ieskatu drošības jautājumu sakārtošanā tieši no juridiskā viedokļa, radīja priekšstatu kā organizēt iekšējo risku analīzi un algoritmu. Meistarklasēs vērojām pamata drošības inventāra demonstrējumus. Apskatījām arī navigācijas tehnoloģiju pielietojumu”, tā Ričards Šmits no biedrības “Sēlijas laivas” sacīja par meistarklasē notikušo. 

Katra nozares pārstāvju satikšanās ir vērtīga pati par sevi. Viena no meistarklašu dalībniecēm Dace Damberga no uzņēmuma SUPfit pauda, ka “viena no pasākuma vērtībām ir tīklošanās. Tā ir gan iespēja satikt sen neredzētus nozares pārstāvjus, gan satikt jaunus cilvēkus, kuri mīl dabu un ved cilvēkus dabā. Tīklošanās ļauj apmainīties ar pieredzi un dalīties ar savām zināšanām. Tā mēs visi pilnveidojamies un Latvijas dabas tūrismu padarām pieejamāku un kvalitatīvāku.”

Pasākuma norises atskata video

LDTA biedru sapulce

Gaidīsim uz regulāro ceturkšņa tikšanos 26.maijā plkst. 18:00-20:00 par aktuālajiem jautājumiem Latvijas Dabas tūrisma organizāciju vadītājiem.

Sēdi organizējam klātienē un attālināti. Zoom saite tiek nosūtīta uz LDTA biedru e-pastiem.

Sēdes tēmas:

 • Ieteikumi, DK apstiprināšana;
 • Iepazīšanās, jauno biedru uzņemšana;
 • Valdes aktualitātes, ziņojumi;
 • Dabas Gidu apmācības atskats;
 • Pakalpojumu kvalitātes celšanas projekts;
 • Tūrisma Salidojums 2022;
 • Nākamā sēde un plānotās aktivitātes;
 • Tīklošanās (dažādi, biedru stāsti, baumas u.tml.).

Klātienē iespējams tikties Zigfrīda Annas Meierovica 12-6.  Iepriekš lūdzu piesaki un jautājumu gadījumā zvani 25925972 (Matijs)

Dabas tūrisma grupu vadītāju meistarklases

Pasākums angļu valodā.

Kā veidot dabas tūrisma pakalpojumu kvalitatīvi, droši, ilgtspējīgi un likumīgi? Ja esi dabas tūrisma grupu vadītājs un vēlies gūt atbildi uz šo jautājumu, piedalies “Dabas tūrisma grupu vadītāju meistarklasēs”.

Šis būs “Apmācību cikla dabas tūrisma grupu vadītājiem” noslēdzošais pasākums 12. – 13. maijā. Piesakies, ja esi dabas tūrisma pakalpojumu sniedzējs! 

Pieteikties meistarklasēm var līdz 20.04.2022. plkst. 12.00 šeit.

Meistarklases vadīs tūrisma speciālisti no Igaunijas, Somijas un Lielbritānijas. Dalībniekiem būs iespēja iegūt praksē un pētījumos pārbaudītas zināšanas un apmainīties ar iedvesmojošām idejām, kuras iespējams ieviest Latvijas dabas tūrisma praksē. Pieredzes apmaiņu un pozitīvu atmosfēru nodrošinās piedzīvojumu organizācijas “Lūzumpunkts” treneris Māris Resnis. Programmā paredzēti neformāli brīži pie ugunskura, tīklošanās, ēšana un nakšņošana dabā kā meistarklašu sastāvdaļa. 

Dalībnieki varēs izvēlēties piedalīties divās no trijām meistarklasēm:

 1. “Nianses ūdens tūrismā”

Meistarklasi vadīs Lielbritānijas airēšanas skolas “ABC Kayaking” dibinātājs un airēšanas sporta veidu treneris Endrū Bonijs (Andrew Bonney), kurš šajā jomā aktīvi darbojas jau vairāk nekā 25 gadus un airēšanas attīstību definējis kā savu dzīves misiju. “ABC Kayaking” pamatā nodarbojas ar airēšanas apmācībām un sertificēšanu, tostarp arī ūdenstūrisma grupu vadītāju sertificēšanu.

Meistarklases apmeklētājiem būs iespēja iepazīties un praktiski izmēģināt dažādu ūdenstūrisma inventāru, noskaidrot tā pielietojumu, uzzināt, kādu aprīkojumu labāk neizmantot un kāpēc, noskaidrot informāciju par drošības inventāru. Tiks apskatītas arī tādas ūdens tūrisma grupu vadītājiem svarīgas tēmas kā grupas dinamika un vērā ņemamie faktori,  strādājot ar grupu uz ūdens. Un, protams, parunāsim arī par drošības jautājumiem.

 1. “Ilgtspējīgs dabas tūrisms un prakse”

Meistarklasi vadīs Marika Kose no Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes un Rīda Tūla-Fjodorova (Reeda Tuula-Fjodorov) no Tallinas Universitātes.

Marikai ir maģistra grāds botānikā un augu ekoloģijā, doktora grāds lauksaimniecībā, viņa ir dabas tūrisma lektore Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātē. Marika ir arī uzņēmēja – dabas gide, kurai ir viesu māja. Rīdai ir maģistra grāds fiziskajā audzināšanā, viņa pasniedz lekcijas Dabas zinātņu un veselības skolā, ir atpūtas vadības studiju programmas koordinatore. Šī brīža aktuālās izpētes tēmas: atpūtas un brīvā laika pavadīšanas aktivitāšu attīstība un izmantošana, atpūtas ekoloģija. 

Meistarklases mērķis ir gūt praktiskas zināšanas par ekosistēmu rekreācijas slodzes nestspēju. Lekcijas sākumā – 30 minūšu ilgs teorijas izklāsts, kam sekos praktiski uzdevumi, piemēram, atpūtas ietekmes veidu mērījumi. Kopā ar dalībniekiem tiks veikti arī vairāki eksperimenti, lai gūtu dziļāku izpratni par to, kā atpūtas ietekme var kļūt par vides vai sociālo problēmu, kā to mērīt un izvērtēt.

Pēc meistarklases dalībnieki spēs izvērtēt dažādu atpūtas veidu ietekmi un spēs plānot savus maršrutus tā, lai mazinātu tūrisma radītas, nevēlamas un negatīvas sekas un ainavu izmaiņas. 

 1. “Pārgājiens pēc idejām”

Meistarklasi vadīs “Green Window Finland Nuksio” dabas grupu vadītājs Pekka Vēnenens (Pekka Väänänen) no Somijas.

Pekka ikdienā uzņem ārvalstu tūristus no tālajiem austrumiem un Rietumeiropas. Ar savu sirsnīgo pieeju katram klientam un izpratni par Somijas dabas vērtībām un radošumu Pekka panācis, ka tūrisma sezona viņam ir cauru gadu. 

Šajā meistarklasē dalībnieki dosies pārgājienā, lai gūtu jaunu tūrisma produktu idejas. Noskaidros, kā izmantot Latvijas dabas resursus, lai piesaistītu ārzemju klientus un veicinātu  tūrisma produktu eksportu.


Meistarklases norisināsies divas dienas 12. – 13. maijā. Nakšņošana paredzēta kempingā, Braslas upes krastā, dalībnieku līdzpaņemtajās teltīs. Kempings atrodas ~ 70 km attālumā no Rīgas centra. Nokļūšana – ar personīgajiem transportlīdzekļiem vai sabiedrisko transportu.

Dalība meistarklasēs ir bez maksas, taču  dalībniekiem jāsedz ēdināšanas izmaksas 60 euro vērtībā. Par šo samaksu tiks nodrošinātas pusdienas abās meistarklašu dienās, sātīgas vakariņas, brokastis un uzkodas no Gatavo Dabā šefpavāra Renāra Purmaļa.

Priekšroka dalībai meistarklasēs būs grupu vadītājiem, kuri ir reģistrēti saimnieciskās darbības veicēji vai pārstāv organizāciju, kas sniedz dabas tūrisma pakalpojumus ārvalstu viesiem. 

Pieteikties meistarklasēm var līdz 20.04.2022. plkst. 12.00 šeit.

Plašāka informācija par apmācību ciklu šeit.

© Latvijas Dabas tūrisma asociācija 2024 Dabas tūrisms Privātuma politika Pieslēgties