
Lasiet mūsu jaunāko Baltijas dabas tūrisma vasaras jaunumus zemāk:
Vasara Latvijā un Igaunijā ir patiesi maģisks laiks. Ar gandrīz 18 stundām dienasgaismas, naktis ir tik īsas, ka krēsla nemanāmi saplūst ar rītausmu. Blīvi zaļi meži, mirdzoši purvi, kas izraibināti ar savvaļas puķēm, un piekrastes takas, kas pilnas ar putnu dziesmām un viļņu šalkām, rada satriecošu dabas fonu. Līdz jūnija beigām tradicionālās Jāņu svinības — Jāņi Latvijā un Jaanipäev Igaunijā — pulcē kopienas kopā ar ozollapu vainagiem, ugunskuriem un klusām rituālām pļavās un lauku sētās. Tomēr pat pēc svētku noslēguma dabas ritms turpinās, aicinot apmeklētājus iepazīt dabu tālāk.

Reģiona mitrāji aicina airētājus un pārgājienu cienītājus ar sniega kurpēm, savukārt nacionālie parki piedāvā agri no rīta savvaļas dzīvnieku ekskursijas un garo maršrutu pārgājienus. Ciematu tirgi ir pilni ar sezonas produktiem, piemēram, svaigām ogām, medu un garšaugiem, ko papildina lauku krodziņi, kas pasniedz ēdienus no meža un laukiem. Brīvdabas koncerti un nakts pārgājieni bagātina vasaras pieredzi, īpaši augustā, kad atgriežas tumšas debesis un Perseīdu meteoru plūsma piesaista zvaigžņu vērotājus klusos izcirtumos. Tiem, kas meklē iegremdēšanos savvaļas skaistumā, Baltijas vasara piedāvā plašumu, klusumu un nesteidzīgus atklājumus.
Pašvadīti piedzīvojumi: pārgājieni un riteņbraukšana
Baltijas jūras reģions ir ideāli piemērots patstāvīgiem ceļojumiem, piedāvājot dabas mīļotājiem brīvību izpētīt apkārtni savā tempā, neierobežojot to ar noteiktu maršrutu. Neskarti meži, mierīgi ezeri un daudzveidīga savvaļas dzīvnieku pasaule padara šo reģionu ideāli piemērotu pārgājieniem, putnu vērošanai, dzīvnieku vērošanai un riteņbraukšanai. Marķēti maršruti, mobilās navigācijas rīki un vietējie pakalpojumi palīdz ceļotājiem viegli organizēt ceļojumus, kas pielāgoti viņu interesēm un fiziskās sagatavotības līmenim. Sākot ar piekrastes takām un meža takām līdz mitrāju promenādēm, šie maršruti apvieno neatkarību ar komfortu un atbalsta vietējos tūrisma pakalpojumu sniedzējus, veicinot mazas ietekmes uz dabas izpēti.

Riteņbraukšana ir īpaši piemērota Igaunijā un Latvijā, pateicoties klusajiem, labi uzturētajiem ceļiem un plašajam ainaviskajiem riteņbraukšanas maršrutiem. Līdzenais un lēzenais reljefs padara riteņbraukšanu pieejamu visu līmeņu braucējiem. Neatkarīgi no tā, vai dodaties izpētot piekrastes takas, meža takas vai burvīgu lauku ainavu, riteņbraucēji var izbaudīt autentisku dabu un kultūru. Nomas pakalpojumi, piemēram, City Bike Tallinn, piedāvā dažādus velosipēdus — sākot no pilsētas un pārgājienu modeļiem līdz elektrovelosipēdiem, tandēmiem un platvelosipēdiem —, tāpēc ir viegli atrast sev piemērotāko braucamo. Maršruti ir gan mierīgi meža ceļi, gan vairāku dienu braucieni gar piekrasti ar iepriekš organizētu izmitināšanu un prāmju braucieniem.
Pārgājienu spilgtākie momenti un savvaļas dzīvnieku vērošana
Latvijā un Igaunijā ir pieejams plašs gidu un pašvadītu pārgājienu klāsts. Ievērojamas vietas ir Gaujas nacionālais parks, garās distances pārgājienu takas E9 un E11, Ķemeri, Slītere un citi nacionālie parki, kā arī gleznainas lauku teritorijas. Iespējas ir dažādas – sākot no pašvadītiem pārgājieniem ar iepriekš plānotiem maršrutiem līdz vietējo iedzīvotāju vadītām ekskursijām, nodrošinot, ka apmeklētāji var atrast savām interesēm un tempam pielāgotu pieredzi.

Gaujas nacionālais parks ir slavens ar to, ka piedāvā vienas no labākajām pārgājienu pieredzēm Eiropā. Tā daudzveidīgās takas ir piemērotas ikvienam, sākot no prasmīgiem pārgājieniem līdz ģimenēm ar bērniem un senioru grupām. Neatkarīgi no tā, vai tā ir īsa pastaiga pa koka laipām, marķēti vienas dienas pārgājienu maršruti, pārgājieni pa mežu vai vairāku dienu kempinga braucieni, ikviens pārgājienu entuziasts atradīs sev ko piemērotu.

Savvaļas dzīvnieku vērošana ir vēl viens no Baltijas dabas spilgtākajiem notikumiem. Taku garumā apmeklētāji var sastapt aļņus, bebrus, pūces, dzeņus un gājputnus. Daudzi putnu vērošanas un skatu torņi nodrošina paaugstinātu skatu uz mitrājiem un mežiem. Tiem, kas interesējas par zīdītāju novērošanu, ir pieejams savvaļas dzīvnieku slēpņu un skatu vietu tīkls, īpaši Igaunijā. Šie slēpņi ir paredzēti tādu sugu kā staltbriežu, mežacūku, bebru un reizēm lūšu vai brūno lāču novērošanai, netraucējot dzīvniekus. Piekļuvi šiem slēpņiem koordinē vietējie pakalpojumu sniedzēji, kas sniedz arī konsultācijas par sezonālām savvaļas dzīvnieku aktivitātēm.
Inventāra noma un vietējie pakalpojumi

Atpūtas plānošana Baltijas dabā ir vienkārša, pateicoties dažādiem vietējiem pakalpojumiem. Ir plaši pieejama kajaku, kanoe laivu, velosipēdu, purva kurpju un augstas kvalitātes kempinga aprīkojuma noma. Neatkarīgi no tā, vai dodaties mierīgā laivu izbraucienā pa meža ezeru vai braucat ar velosipēdu pa līkumotiem nacionālā parka maršrutiem, ceļotāji var paļauties uz kvalitatīvu aprīkojumu un vietējiem padomiem, lai atbalstītu patstāvīgu dabas izpēti. Turklāt tiem, kas meklē strukturētāku pieredzi, ir pieejami zinošu gidu pakalpojumi.
Dabai draudzīgas un pieejamas naktsmītnes
Naktsmītnes Baltijā atspoguļo apņemšanos nodrošināt dabai draudzīgu un pieejamu tūrismu. Sākot ar kempingiem pie jūras un glamping teltīm pļavās līdz viesu mājām vēsturiskās muižās, ir pieejams plašs nakšņošanas vietu klāsts. Daudzas naktsmītnes ir piemērotas pārgājieniem, atrodas tieši pie galvenajām takām vai piedāvā tādus pakalpojumus kā bagāžas pārvadāšana, pusdienas līdzi ņemšanai un detalizētu informāciju par maršrutu. Pieejamība ir prioritāte, un viesu mājās un dabas namiņos ir pieejamas ērtības ratiņkrēslu lietotājiem, ģimenēm ar maziem bērniem un ceļotājiem ar redzes traucējumiem. Unikālas uzturēšanās iespējas — vai nu uz salām, meža būdiņās vai pat peldošās mājās pie ūdens — ļauj apmeklētājiem dziļi izjust ainavu un vietējo viesmīlību.

Raksts ir daļa no projekta “Baltijas dabas tūrisms – mērķa tirgus apguve Apvienotajā Karalistē (CB0100030)”, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu Centrālās Baltijas jūras programmas 2021.–2027. gada ietvaros.